Një shtetase e gjermane, dëshiron që të lidhi martesë me një shtetas shqiptar në Shqipëri. Cila është procedura që duhet ndjekur?

Shtetasja gjermane  në rastin konkret dhe çdo shtetas i huaj duhet që të paraqesë këto dokumenta:

?        çertifikatë lindjeje;

?        vërtetim që provon se nuk ka pengesa ligjore për të lidhur martesë në Shqipëri;

Dokumentet e mësiperme duhet të legalizohen për rastin e shtetases gjermane nga ambasada shqiptare në Gjermani. Për çdo rast është ambasada respektive shqiptare që bën legalizimin e dokumentave të shtetasve të huaj.

 

12 Responses to Një shtetase e gjermane, dëshiron që të lidhi martesë me një shtetas shqiptar në Shqipëri. Cila është procedura që duhet ndjekur?

 1. Marineo says:

  pershendetje, une kisha nje pyetje, deri ne kete pike e kame kuptuar, por duhet te jet i pranishem vete shtetasi gjerman ne shqiperi per ti dorzuar dokumentat ne gjendje civile bashke me bashkeshortin apo mundeht vet bashkeshorti ta mari vetem duke paraqitur vetem keto dokumenta, si funksionon ne kete rast.

  • Koordinatori says:

   Procedura eshte e tille :
   Perpara se te behet martesa ju duhet te beni nje kerkese per shpallje martese.Nenpunesi I gjendjes civile bene shpalljen dhe ju nuk mund te martoheni perpara 10 dites nga shpallja.Deri ketu procedura mund te realizohet nga nje bashkeshortet ose nga nje I trete me prokure.Qe te lidhet martesa duhet te jeni te pranishem te dy.Eshte detyrim, sepse verfikohet pelqimi I dy bashkeshorteve.Ne qofte se jeni ne Gjermani, martesa mund te lidhet edhe ne zyre konsullore ose ambasaden tone.
   E.SH

 2. ergys hoxha says:

  pershendetje…jam nje shtetas shqiptar dhe jam i lidhur me nje shtetase rumune por qe ajo nuk eshte e regjistruar ne gjermani…cfare procedure duhet ndjekur qe te martohemi ne gjermani. dhe cfare dokumentacioni nevojitet..ju falenderoj paraprakisht per ndihmen…

  • bardha says:

   pershendetje. Doja tju pyesja se cfare doni te thoni qe nuk eshte e regjistruar, qe eshte pa dokumenta fare?
   Nese ti nuk ke nenshtetesi gjermane atehere duhet ta beni martesen ne shqiperi dhe me pas ti te besh bashkim familjar me te ne gjermani

 3. Ervin says:

  Pershendetje.
  Prej 7 vjetesh kam nje lidhje ne distance me nje stetase zvicerane dhe kemi vendosur te martohemi.
  Martesen duam qe ta bejme ne zvicer. Un jam resident ne shqiperi dhe qe te beje martese ne zvicer duhet qe te shkoje ne ambasaden zvicerane per te bere kerkesen per pergatitje per martese.

  Shkova ne ambasaden zvicerane me nje sere dokumentash por me dihet edhe certifikata e kapacitetit martesor (certifikate per lidhje martese jashte shtetit).
  Qe te mare kete certifikate ne shqiperi duhet te beje shpalljen per martese, mirepo qe te bej shpalljen punonjesi i gjendjes civile kerkon nga partnerja ime leje martese.

  Ne zvicer lejen e marteses e leshojne vetm ne rast se martesa do te behet jashte zvicres.
  Ju lutem me thoni se cfare duhet te beje

  • Ervin says:

   Theksoj qe martesen duam ta bejme ne zvicer

   • Admin says:

    Përshëndetje ! Mesa kuptoj ju mund te beni vetëm nje gje ,te merrni nje vërtetim ne Zvicer qe leje per martese jepet vetem kur e rast se martesa do te behet jashte Zvicres dhe ju nuk keni mundesi ligjore per pajisur me nje te tille. Kete dorëzoheni tek gjendja civile,normalisht ai duhet ta pranoje dhe te beje shpalljen.

 4. jimmy says:

  pershendetje

  une kisha nje pyetje a eshte e nevojeshme te iku dhe une ne rumani te e dashura ime qe te nenshkruaj dhe atje ne gjendjen civile per martesen apo gjdo gje kryhet ketu ne shqiperi?dhe sa kohe mund te zgjasin per te dale letrat rumune?faleminderit

 5. emi says:

  Psh po martohem me gjerman dhe doja te dija a duhet patjeter qe te jap provimin e gjuhes?

 6. Burim says:

  Pershendetje!JOM me origjin Kosovare nga Qyteti Gjakova a ka di kush mundesi nga jurist ose Avokatet qe te me informoni per nje land qe po du me paraqit ne gjykaten e sasburg sa koh mundet te zgjat? dhe per sa koh munden te me informoin a e kan pranu landen ose ankes per rishortim?ju falenderoj me respekt Burimi.

 7. Ergys says:

  Pershendetje jam nje shtetas shqiptar qe prej disa kohesh ndodhem ne gjermani dhe dua te bej martes me nje shtetase gjermane ,ktu I kam derguar te gjith dokumentet e nevojshme por me kerkojne certifikat per lidhje martese nga Ana Ime po si mund te rrealizohet kjo gje qfare duhet te bej ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

five × five =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress | Designed by: Dog Groomer | Thanks to Assistant Manager Jobs, Translation Jobs and New York Singles